Elektros kainų ir planų palyginimas

Elektra 6.jpg

Nuo 2020 m. pavasario visiems elektros energijos buitiniams vartotojams yra privaloma sudaryti elektros tiekimo sutartį su pasirinktu nepriklausomu elektros energijos tiekėju. Sudarant sutartį, joje yra numatyta, kad elektros naudotojas privalo pasirinkti elektros tiekimo planą. Šiame straipsnyje aptarsime, kuo vieni tiekėjų siūlomi planai skiriasi nuo kitų arba kitaip sakant, nuo ko priklauso galutinė elektros kaina.

Persiuntimo paslauga

Sunaudota elektros energija yra matuojama kilovatvalandėmis. Maždaug pusę elektros tiekėjo jums parduotos kilovatvalandės tarifo sudaro elektros persiuntimo paslauga. Visiems elektros vartotojams, kurie yra prijungti prie ESO skirstomojo tinklo, elektros persiuntimo paslaugą teikia Energijos skirstymo operatorius (ESO). Šios paslaugos kainą reguliuoja Valstybinė energetikos reguliavimo taryba. 2021 metams vienos kilovatvalandės persiuntimo tarifas yra numatytas 0,072 ct. Šis tarifas gali šiek tiek keistis, priklausomai nuo to, kokį ESO planą pasirinkote. Atkreipiame dėmesį, kad ESO planas yra sudedamoji elektros tiekėjo siūlomo elektros tiekimo plano dalis.

Iš viso yra keturi elektros persiuntimo paslaugų planai, kuriuos siūlo ESO: „Standartinis“, „Namai“, „Namai plius“ ir „Išmanusis“. Šiuose planuose elektros persiuntimo kaina skiriasi priklausomai nuo to, kokią laiko zoną pasirinkote. Vartotojai pasirinkę kelių laiko zonų planą turi galimybę už elektros persiuntimą mokėti mažesnį tarifą nakties valandomis, nes tuomet ši paslauga yra pigesnė. Kitas niuansas, kuris lemia ESO persiuntimo kainą, yra abonentinis paslaugos mokestis.

Vienuose ESO planuose abonentinis mokestis yra, tuomet kilovatvalandės persiuntimo paslaugos tarifas yra mažesnis. Kituose šio mokesčio nėra ir tada persiuntimo tarifas yra didesnis. Sunaudojantiems nedidelį elektros kiekį rekomenduojama pasirinkti planą be abonentinio mokesčio, bet su didesniu elektros persiuntimo tarifu, na, o tiems, kurių sunaudojamas elektros kiekis yra didesnis, rekomenduojama pasirinkti planus su kelių eurų dydžio abonentiniu mokesčiu per mėnesį, bet kartu už kilovatvalandės persiuntimą mokėti vienu kitu centu mažiau.

Elektra 5.jpg

Elektros kaina biržoje

Didžioji elektros tiekėjų elektros energijos dalis yra įsigyjama „Nord Pool“ biržoje. Biržoje elektros kaina yra nuolat kintantis dydis. Šią kainą nustato rinkos dalyviai. Ši biržoje nustatyta elektros kaina yra galutinės elektros kainos dedamoji, kuri yra numatyta elektros tiekėjo plane.

Elektros tiekėjas buitiniams vartotojams siūlo rinktis elektros tiekimo planus, kuriuose elektros kaina yra fiksuoto arba kintamo dydžio. Klientai pasirinkę planą su fiksuotu tarifu už vieną sunaudotą kilovatvalandę kiekvieną mėnesį moka fiksuotą mokestį, o pasirinkę kintamą tarifą, kiekvieną mėnesį už kilovatvalandę moką vidutinę biržos mėnesio kainą. Elektros vartotojams, kurie siekia planuoti savo išlaidas, siūloma rinktis fiksuotą elektros kainą, o tiems, kurie pageidauja už elektros energiją mokėti tiek, kiek tuo metu ji kainuoja biržoje, siūloma pasirinkti kintamą elektros kainos tarifą.

Sutarties tipas

Kaip jau yra įprasta, paslaugas teikiantys asmenys jas parduoda pigiau tiems, kurie sudaro su jais terminuotą sutartį. Šiuo atveju, elektros tiekėjai siūlo su jais sudaryti 12 arba 24 mėnesių elektros tiekimo sutartį, už tai atsilygindami mažesne elektros kaina. Jeigu planuojate sudaryti terminuotą sutartį, atkreipkite dėmesį į sutarties nutraukimo sąlygas – paprastai šios sąlygos vartotojui būna nenaudingos.

Žalioji energija

Galutinę elektros kainą taip pat lemia ir elektros kilmė. Iš atsinaujinančių šaltinių pagaminta elektra paprastai kainuoja brangiau. Elektros tiekėjai vartotojams sudaro galimybę pirkti žaliąją energiją. Dauguma elektros tiekėjų, siūlydami žaliąją elektros energiją, siūlo ją tam tikrą laikotarpį įsigyti be papildomo mokesčio, jei su jais sudarysite terminuotą sutartį.

Prieš pasirenkant elektros tiekėją ir elektros tiekimo planą, rekomenduojame atidžiai susipažinti su sutarties sąlygomis ir atsakyti sau į klausimą, ar šios sąlygos jums yra priimtinos.

Neišsirenkate tiekėjo?

Elektros kaina labai priklauso nuo to, kiek elektros sunaudojate.

Taigi kiekvienam pigiausias variantas gali būti skirtingas.

Parašykite mums mesendžeriu.